event-banner

NZ NATIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS 2018

There are no upcoming dates for this event.


NZ NATIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS 2018

 

WOMENS FITNESS

1st- Kirsty Perry

2nd- Rochelle Lloyd

 

CLASSIC PHYSIQUE CLASS A

1st- Shane Hunter- OVERALL WINNER

2nd-Tiare Tawera

3rd-Shaun Steiner

4th-Marcio Iwamoto

5th-Pohatu Higgs

 

CLASSIC PHYSIQUE CLASS B

1st- Gabriel Solomona

2nd-Sharan Jit Singh

3rd- Rob Gibson

4th-Cameron Holmes

5th-Yeadon Strongman

 

CLASSIC PHYSIQUE CLASS C

1st- Jawad Rahimi

2nd-Manueli Vetenibua

3rd-Frank Krcil

4th-Jackson Wyatt

5th-Kaiser Jin

 

CLASSIC PHYSIQUE CLASS D

1st-Dylan Ash

2nd-Luke Demchy

3rd-Sifa Mafi

4th-Henry Lin

 

CLASSIC PHYSIQUE CLASS E

1st- William Kaumeafaiua

2nd-Dylan Blackley

3rd-Karl Pocklington

4th-Thomas Cameron

5th-David Bailey

 

NOVICE MENS PHYSIQUE UP TO 170CM

1st- Dylan Blake

2nd- Van Viet Dao

3rd-Sigit Lie

 

NOVICE MENS PHYSIQUE 170-180CM

1st- Joe Thistlewaite

2nd-Aaron Thuraisingham

3rd-Zafir Ali

4th-Luke Williams

5th-Jesse Bartlett

 

NOVICE MENS PHYSIQUE OVER 180CM

1st- Madan Sundararajan

2nd-David Bailey

3rd-Michael Van DerWait

 

OPEN MENS PHYSIQUE CLASS A

1st- Je Endrina- OVERALL WINNER

2nd- Van Viet Dao

3rd-Ilaitia Lomani

4th-Sigit Lie

 

OPEN MENS PHYSIQUE CLASS B

1st- Saurav Bhanot

2nd-Jay Curtis

3rd-Zafir Ali

4th-Aaron Thuraisingham

5th-Jackson Chien

 

OPEN MENS PHYSIQUE CLASS C

1st- Luke Thompson

2nd-Denis Milkin

3rd- Preston Feite

4th-Samule D’Amico

5th-Jay McDonald

 

MASTERS MENS PHYSIQUE 40YRS+

1st- Troy Reid

 

TEENAGE BODYBUILDING MEN 15-19YRS

1st- Joe Thistlewaite

2nd-Bodine Gehihaar

3rd-Logan Fenton

 

JUNIOR BODYBUILDING MEN 20-23YRS

1st- Ryan Agalawatta

2nd-Cameron Holmes

3rd-Henry Lin

 

MASTERS BODYBUILDING MEN 40YRS+

1st- Aaron Brindson

2nd- Austin Taituha

 

MASTERS BODYBUILDING MEN 60YRS+

1st- Charlie Choi

2nd-Amos Ale

 

NOVICE BODYBUILDING MEN 70-80KG

1st- Rick Quinlan

2nd-Pohatu Higgs

3rd-Amos Ale

4th-Hamish Farrell

 

NOVICE BODYBUILDING MEN 80-90KG

1st- Manueli Vetenibua

2nd-Brett Laidler

 

NOVICE BODYBUILDING OVER 90KG

1st- Luke Demchy

2nd-Thomas Cameron

 

OPEN BODYBUILDING MEN UNDER 70KG

1st- Gagan Singh

 

OPEN BODYBUILDING MEN 70-80KG

1st- Andy Miller

2nd-Shaun Steiner

3rd-Daniel Foulkes

 

OPEN BODYBUILDING MEN 80-90KG

1st- Brett Laidler

 

OPEN BODYBUILDING MEN 90-100KG

1st- Luke Parker

 

OPEN BODYBUILDING MEN OVER 100KG

1st- Denvery Chandy- OVERALL WINNER

2nd-Paris Theodosiou

3rd-Giacardo Van Der Merwe

4th-Aaron Brinsdon

 

JUNIOR BIKINI

1st- Berdina Stuart

2nd-Laura Thomson

3rd-Yumina Sugeno

4th-Brooke Jenkins

5th-Natasha Cribb

 

NOVICE BIKINI SHORT UNDER 160CM

1st- Rhiannon Morgan

2nd-Priyaanka Khatri

 

NOVICE BIKINI 160-168CM

1st- Yumina Sugeno

2nd- Natasha Cribb

3rd- Cassandra Poulson

4th-Rachael Hassan

5th-Ayame Van Beusekam

 

NOVICE BIKINI OVER 168CM

1st- Claire Lehndori

2nd- Jasmine Woods

3rd-Serena Rowell

4th-Georgia Clarke

5th-Brooke Jenkins

6th-Rebecca Le Roux

 

OPEN BIKINI SHORT UNDER 160CM

1st- Rhiannon Morgan

2nd-Priyaanka Khatri

3rd-Kaitlin Wolfe

4th-Katheryn Scott

 

OPEN BIKINI 160-168CM

1st- Berdina Stuart

2nd-Lisa Wong-Ellison

3rd-Catherine Daniel

4th-Mariska Roetz

5th-Katelyn Farmer

 

OPEN BIKINI OVER 168CM

1st- Claire Lehndorf- OVERALL WINNER

2nd-Laura Thomson

3rd-Jasmine Woods

4th-Serena Rowell

5th-Georgia Clarke

6th-Katya Perrott

 

MASTERS BIKINI OVER 35YRS+

1st- Catherine Daniel

2nd-Katheryn Scott

3rd-Billie Hunt

4th- Pinny Quinlan

 

NOVICE FIGURE SHORT UNDER 164CM

1st- Cloe Oudes

2nd-Ruth Taeloa

3rd-Fran Wilson

 

NOVICE FIGURE TALL OVER 164CM

1st- Chelsea Bengston

2nd-Trudy Newman

 

OPEN FIGURE SHORT UNDER 164CM

1st- Justine Reid

2nd-Cloe Oudes

3rd-Ruth Taeiloa

 

OPEN FIGURE TALL OVER 164CM

1st- Ashleigh Pope – OVERALL WINNER

2nd- Yasmin Qastom

3rd-Jessica Angilau

4th-Sascha Van Der Ras

5th-Claire Todd

 

MASTERS FIGURE 35YRS+

1st- Justine Reid

2nd-Claire Todd

3rd-Trudy Newman

4th-Fran Wilson

 

WOMENS PHYSIQUE

1st- Kate Mitchell-Parker-OVERALL WINNER

2nd-Tania Pitt-Guthrie

3rd-Sharleen Peteru

Event details

Date: